Al-Attiyah, Price és Nikolaev a Dakar idei győztesei

Az autós kategóriában Nasser Al-Attiyah és Matthieu Baumel, a motorosoknál Toby Price, a kamionos mezőnyben az Eduard Nikolaev – Jevgenij Jakovlev – Vladimir Ribakov trió, a quadok közt Nicolas Cavigliasso nyerte a 2019-es Dakar Ralit. A magyarok közül csak a Szalay Balázs – Bunkoczi László páros ért célba, ők a 20. helyen végeztek.

Nasser Al-Attiyah pontosan azt tette a zárónapon is, amit az elmúlt tíz versenynapon: okosan, gyorsan és szerencsésen versenyzett. Nem akart szakaszt nyerni, és pontosan tudta, hogy az utolsó szelektíven a 12. hely is bőven elég a végső győzelemhez,  az pedig cseppet sem zavarta, hogy “csak” 46 perces előnnyel nyert Nani Roma előtt. A katari harmadszor nyert a Dakaron, ráadásul különböző autókkal, a Toyota pedig végre megszerezte első gypzelmét. Az utolsó napot Carlos Sainz nyerte, a tavalyi győztes megérdemelte legalább ezt az egy szakaszgyőzelmet, mert hősiesen küzdött, de a szerencsével igencsak hadilábon állt az idei versenyen. Sebastien Loeb 42 másodperces hátránnyal második lett a 112 kilométeres Pisco és Lima közötti szelektíven, ezzel összetettben a harmadik helyen zárt.

Szalay Balázs és Bunkoczi László a 22. helyen ért célba, ami az összetettben a 20. helyet jelentette számukra. „Nagyon nagy drukkal álltam neki ennek a szakasznak, de a szervezők lendületes, élvezhető, jó pályát raktak össze, igaz, egyszer még így is ásnunk kellett – mondta a célban a pilóta, akinek ez volt a 14. Dakarja, s kilencedszer ért célba. – Megküzdöttünk ezért a célba érkezésért, s ezért a huszadik helyezésért, aminek nagyon örülök. Noha voltunk már huszadikok, évről évre nehezebb a verseny, sűrűbb a mezőny, egyre több gyári autót adnak bérbe és egyre több a jó és rutinos versenyző. Nagyon szép eredmény a huszadik hely, megküzdöttünk érte, sok kitartás kellett, hogy elérjük. Csapatmunka volt: Bunkoczi Laci és a szervizes srácok nélkül nem ment volna.”

A motorosoknál óriási tétje volt az utolsó szakasznak, Pablo Quintanillának egy perces hátrányt kellett ledolgoznia. A chilei nyerni akart, a Husquarna előtt felcsillant a remény, hogy megszakíthatják a KTM 17 éves győzelmi sorozatát. Túl nagy volt a lendület, és Quintanilla alig 10 kilométer után nagyot esett, a lába is megsérült. Utána visszaállt, de 20 percet veszített, így a második helye is elúszott. A fájó csuklóval versenyző Toby Price megnyerte az utolsó szakaszt, ráadásul Walkner és Sunderland is megelőzte Quintanillát, így hármas KTM sikerrel ért véget az idei Dakar. A magyar motorosoknak ebben az évben nem volt szerencséjük, a szabadkai Saghmeister Gábor motorja az első napon tönkrement, a verseny előtt két hónappal karját törő Gyenes Emánuel pedig hősiesen küzdött, de a nyolcadik napon egy esés után nem tudta folytatni.

A motorosok közt Anastasiya Nifontova nevéhez fűződik még egy rekord. Az orosz motoros a második Dakarját asszisztencia nélkül teljesítette, ezzel ő az első nő, aki egyedül végigment a Dakaron! Nifontova a 62. helyen végzett, a leggyorsabb női versenyző pedig idén is Lai Sanz volt, a spanyol motoros a 11. lett.

A kamionok köz sorozatban harmadszor nyert Eduard Nikolaev, aki 2013-ban is első lett, így ez a negyedik Dakar diadala Vlagyimir Chagin korábbi szerelőjének. Al-Attiyahhoz hasonlóan neki is elég volt három szakaszgyőzelem a végső sikerhez, a győzelme leginkább a nyolcadik napon forgott veszélyben, amikor ki kellett ásniuk a Kamazt a homokból. A csapattárs Dimitrij Sotnikov lett a második, 25 perccel Nikolaevék mögött. A kétszeres Dakar győztes Gerard De Rooy idén nagyon készült, de őt és a csapattárs Villagrát is többször utolérte a balszerencse, így igazán komolyan nem tudták megszorongatni az oroszokat.

5600 kilométernyi versenytáv után, amelyből majd 3000 kilométer volt a szelektív szakasz a Dakar erre az évre elbúcsúzik Perutól, és lehet, hogy a dél-amerikai kontinensnek is búcsút intenek. 2020-ban a tervek szerint újra Afrikában versenyeznek majd a terepralisok.